DOGOTERAPIA

Dlaczego dogoterapia?

Zanim pojawił się Bruno. Był pomysł. Pomysł o pracy z dziećmi/młodzieżą wspólnie z psem. Później myśl ta odeszła na dalszy plan, głównie dlatego, że o ile dziedzina psychologii jest moja, czuję się w niej dobrze i pewnie, to zagadnienia związane z zoopsychologią, behawiorystką, szkoleniem psów itd. były dla mnie zupełnie obce. A przecież są one nieodłącznym elementem pracy z psem i człowiekiem. Ale kiedy pojawił się Bruno i zobaczyłam, ile cudownych, pozytywnych emocji daje ludziom. Jak bardzo zmienił nasze życie. Ile wprowadził radości. Pomysł szkolenia siebie i Bruna w kierunku dogoterapii powrócił z podwójną mocą. I tak oto, po przejściu testów predyspozycji, rozpoczęliśmy kilkumiesięczny kurs. Zaczynając przygodę z dogoterapią…

Na koniec kursu – egzamin, po którym Bruno nabył tytuł psa terapeuty, a ja – psycholożka, stałam się także dogoterapeutką. I tak oto stworzyliśmy z Brunem tandem pomocowy :)

Bruno to labrador retriever z hodowli Dolegor w Sarbce. Ma umaszczenie czekoladowe oraz złote oczy, które rozkochają każdego :) Bruno jest pod stałą kontrolą i opieką weterynaryjną oraz pod opieką behawiorysty. Poddawany jest regularnie wszystkim, niezbędnym psim czynnościom takim, jak: szczepienia, odrobaczanie itp.

Czym jest dogoterapia/kynoterapia?

Dogoterapia/kynoterapia jest
wyjątkową formą wspierania ciała i umysłu. To terapia poprzez kontakt z psami. Wyszkolone czworonogi z odpowiednio do tego przygotowanym przewodnikiem poprawiają zdrowie dzieci i dorosłych. Podczas zajęć pies staje się motywatorem, skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań. Psi przyjaciele są idealnymi towarzyszami wspomagającymi rozwój emocjonalno-społeczny, rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. Te zwierzęta domowe pomagają klientom otworzyć się na innych i na otaczający świat, dając od siebie masę pozytywnych emocji i doznań.
Dla kogo?
Dla wszystkich!

Dla dzieci, nastolatków, osób dorosłych, osób starszych.

RODZAJE ZAJĘĆ:

1. Spotkanie z psem
Rodzaj zajęć z psem, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie radosnej, ukierunkowanej zabawy uczestniczy przyzwyczajają się do kontaktu i współpracy z psem. Mogą odbywać się indywidulanie lub w małej grupie, mogą mieć także formę spotkań jednorazowych lub cyklicznych. Głównym celem SP jest dostarczenie przyjemnych emocji, odczuć, stymulacji zmysłów.

2. Edukacja z psem
Rodzaj zajęć z psem, które mają na celu rozwój poznawczy uczestnika zajęć. Zajęcia zwykle odbywają się w przedszkolach i szkołach. Pies jest pewnego rodzaju motywatorem do wykonywania określonych zajęć. Dziecko/uczeń rozwija wiedzę z zakresu funkcjonowania psa, wiedzę o świecie, kontaktach gatunkowych i międzygatunkowych, rozwija percepcję wzrokową, słuchową, sprawność rachunkową itd.

3. Terapia z psem
Rodzaj zajęć z psem, ukierunkowanych na konkretny cel terapeutyczny/rehabilitacyjny np. wspieranie rehabilitacji ruchowej poprzez zabawy z psem, stymulację zmysłów (np. zwiększenie wrażliwości/zmniejszenie nadwrażliwości na bodźce dotykowe), rozwijanie kompetencji społecznych, praca nad lękiem przed psami (kynofobia). Odbywają się głównie w formie zajęć indywidualnych lub maksymalnie w grupie do 3 osób.
Poprzez dogoterapię możemy:

• rozwijać funkcje poznawcze,
• stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, koordynację ruchów oraz orientację przestrzenną,
• rozwijać myślenie przyczynowo – skutkowe,
• rozwijać mowę i wzbogacać słownik,
• budować poczucie własnej wartości, pewności siebie i bezpieczeństwa,
• przełamywać lęk (kynofobia – lęk przed psami), redukować stres/napięcie,
• rozwijać spontaniczną aktywność, otwartość na innych ludzi,
• motywować i mobilizować do podejmowania działań,
• uczyć właściwych postaw w stosunku do zwierząt,
• uczyć zasad bezpiecznego postępowania z psami,
• budować więzi emocjonalne.
Czas zajęć
‍Jest zależny od formy zajęć, możliwości uczestników, celu spotkania itd.
Jednak średni czas zajęć z psem to max. 30 min.

Cena
Zależna jest od rodzaju spotkania, wspólnych ustaleń, wielkości grupy itd.
– szczegóły ustalane są indywidualnie.

DZIECI I MŁODZIEŻ

Jeśli jesteś rodzicem i niepokoją Cię zachowania, emocje czy myśli Twojego dziecka – skontaktuj się.

Więcej

WARSZTATY

Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematyka zajęć dostosowana jest do potrzeb grupy.

Więcej